Yumurta Köpekler İçin İyi Mi? Kötü Mü?

Yumurta Köpekler İçin İyi Mi? Kötü Mü?

Çiğ beslenmeyle ilgili bir çok efsane ve yanılgı olduğu gibi yumurta ile ilgilide bir çok yanlış bilgi vardır.

En fazla sorulan soru "Köpeğimin diyetine yumurta ekleyebilir miyim?" 

Köpek diyetinde yumurta verilmesini önermeyenler genellikle kolestrolün çok yüksek olduğu, salmonella riski taşıdığı ve biyotin eksikliğine neden olduğunu iddia ediyorlar.

Bunun doğru olmadığına inanıyoruz.

Yumurtalar köpeğinize verebileceğiniz ucuz ve güvenli bir çiğ gıda olmakla beraber aynı zamanda seçebileceğiniz en eksiksiz ve besleyici öğünlerden biridir.


Yumurtalar tam bir besin kaynağıdır

Yumurtalar, yalnızca bir çok avcı için değil içerisinde yaşayan civcivler için önemli bir besin kaynağıdır. Yumurtanın içerisinde yeni bir tavuk yetiştirmek için gerekli bütün besinler bulunur. Yumurtalar aynı zamanda proteinin yapı taşları olan en eksiksiz amino asit kaynaklarından biridir.

Yumurta iyi bir kaynaktır

  • A vitamini
  • B 2 vitamini
  • Folat
  • B12 vitamini
  • Demir
  • Selenyum
  • Yağ asitleri

Yumurta beyazları enzim inhibatörleri içerir

Hayvan sahiplerinin bu konuda uyarılmasının sebeplerinden biride budur, yumurta akının özellikle çok genç ve yaşlı hayvanlarda sindirime müdahale edebilen enzim inhibatörleri içermesidir.

Bu doğrudur, ancak yalnızca yumurtaların diyetin tamamı olmaması anlamına gelir.

Ortalama bir köpeği haftada bir kaç yumurta ile beslemek tamamen güvenlidir. Yumurtaları köpeklerimize verirken sindirimi ile ilgili bir sorun görmüyorsak eğer yumurtalar diyetinin önemli bir parçası haline gelebilir. 

Yumurtanın beyazını pişirmek bu sorunu çözebilir fakat besin değerinin büyük bir kısmı kaybolur bu nedenle çiğ beslemek en iyi yoldur.

Yumurta beyazları Biyotin eksikliğine neden olur

Yumurta beyazları Biotin (B vitaminlerinden biri) inhibatörü olan avidin içerir. Biotin B vitaminlerinden biridir ve hüresel gelişim, yağ asidi metabolizması ve sağlıklı deri ve tüy yapısı için önemlidir. Biyotin eksiklikleri oldukça nadir olmakla beraber bu eksiklik ile karşılaşmak için çok fazla miktarda yumurta tüketilmiş olması gereklidir. 

Bir kez daha yumurtanın beyazını pişirmek sorunu ortadan kaldıracaktır fakat besin değeri kaybı çok fazla olacaktır. Köpeğinize yumurta düzenli aralıklarla veriyorsanız yumurtanın yalnızca akı değil sarısı ile birlikte tükettiğinden emin olunuz.

Yumurta salmonella içerir

Köpekler çiğ gıdalardaki bakterilerle başetmek için gayet iyi mide yapısı ve sindirim sistemine sahiptir. Tavuğun sağlığı da önemlidir, bu nedenle organik, serbest gezen tavuklardan yumurta seçmek en iyisidir.

Kabuktaki mucizeyi unutmayın

Yumurtalar kabukları ile köpeğe servis edilirse tam bir besin kaynağıdırlar, kabuklar aynı zamanda kemik yemekte zorluk çeken köpekler için çok önemli bir alternatiftir.

Kabukları kurutun ve temiz bir kahve değirmeni ile toz haline gelinceye kadar öğütün ve tozu köpeğinizin menüsüne ekleyin. Birçok yumurtanın parlak görünmesini sağlamak için kimyasal madde püskürtüldüğünü hatırlayıp, yumurtaları yerel organik bir çiftlikten almak en iyisidir.

Yumurtalar ucuz kolay elde edilebilir ve köpeğiniz için mükemmel bir besin kaynağıdır. Çiğ besleme diyeti uygulayanlar arasındaki genel fikir birliği yumurtaların sağlık açısından faydaları risklerden kesinlikle ağır basmasından yanadır.  

Köpeğinizin diyetine haftada bir kaç kez yumurta ekleyin hem iç hem dış sağlık açısından faydasını göreceksiniz.


Bu kategoride ürün bulunamadı.