Köpeğiniz İçin Yararlı Olabilecek 3 Bitki

Köpeğiniz İçin Yararlı Olabilecek 3 Bitki


Köpeğiniz İçin Yararlı Olabilecek 3 Bitki     

Bitkiler     Faydalılar/ Dr Jodie Gruenstern tarafından yazılmıştır.

Anason, rezene ve meyankökü mutfaklarımızdan eksik olmayan bu 3 faydalı bitki unlumamüllerin tatlıların ve bitkisel ilaçların ortak bileşenidir.  Küçük bir açıklama ile kullanım açısından ortaya çıkan kafa karışıklılığını evcil hayvanınız için hangisini kullanmanız gerektiğini nasıl seçeceğinizi anlatacağız.Anason, rezene ve meyankökü tamamen 3 farklı bi bitkidir. Fakat hepsinin benzer tat özellikleri vardır. Hepsi tatlı ve aromalıdır. Bunlardan herhangi birini içeren bir gıda yenildiğinde sıklıkla kafa karışıklılığına yol açar.

Anason

Anason, batı bitkisel ürünlerinde genellikle kullanılan bir bitkidir. Tohum ve yağ, kök veya yapraktan daha sıklıkla tercih edilir.

Anason (Pimpinella anisum), aster ve papatya ailesindendir. Bir çok bölgede bu bitki roma rezenesi diye adlandırılır. Çiçekleri yıldız şeklindedir.

Anason aşşağıda belirtilen çeşitli rahatsızlıklara çare olabilir,

Bağırsak gazı

Mide rahatsızlıkları

Burun akması

Öksürük

İdrar akışı

İştah uyarımı

Nöbetler

Astım 

Kabızlık

Yağı deri problemleri ve dış parazit için üretilmiş bir çok üründe kullanılır.

Anason yağının doğal kimyasal yapısı, bir fenolik eter olan %80 ile %95'dir.

Fenolik eterler koku ve hareket halinde güçlüdürler. Anason yağı, vücuttaki çeşitli önemli işlevleri yerine getirebilen reseptör  bölgelerdeki serbest radikalleri yiyerek köpeğinizi zararlı bakteri ve virüslerden korur. Ayrıca anasonun doğal kimyasal bileşenleri östorojen benzeri etki ile böcek öldürücü özelliklere sahip olabilir.


Rezene

Rezene tohumları, doğu hint lokantalarının çıkışında yaygın olarak ikram edilir. Sindirim arttırıcı ve nefes refahlatıcı özelliğinden dolayı halk dilinde "yemek sonrası nanesi" olarak adlandırılırlar. 

Rezene (Foeniculum vulgare) maydanoz ailesinin bir üyesidir ve tohumları ezerek ortaya çıkartılan uçucu yağı yok etmek için damıtılabilir. Yağ tüketimi sağlıklı sindirimi destekleyebilir.

Kurtları öldürür, antiseptiktir, antispazmodik ve analjezik özelliklere sahiptir. (2) Bu gargaralarda, diş macunlarında ve hatta köpek ödül mamalarında bulunur!

Aşşağıdaki sebepler için rezeneyi kullanabilirsiniz

Hazımsızlık

Mide bulantısı

Bağırsak spazmları

Parazitler

Rezene yağının doğal kimyasal yapısı, anasondan daha yüksek bir konsantrasyonda bulunan aynı fenolik eter olan %50 ila %70 arasındadır. Anason ve rezene yağları aromaterapi uygulamasında birleştirilebilir. Diüretik veya uyarıcılık istenirse anasonun doğal kimyasal yapısındaki maddeler daha iyi bir seçimdir. Rezene içerisindeki doğal kimyasal maddeler doğumu kolaylaştırmak ve laktasyonu arttırmak için daha iyi bir seçimdir.


Meyankökü

Meyan, pek çok çin bitkisel formülünde "uyum sağlayıcı" dır. Diğer otların birbirine karışmasına yardımcı olur. Özellikle evcil hayvanlarda menüyü daha lezzetli bir hale getirir ve mideyi yatıştırır. 

Meyan (Glycyrrhiza glabra), meyan kökü olarak adlandırılan birçok şekerle gerçek meyan kökü üretiminde kullanılan tatlı bir bitkidir.

Meyan, aşağıdaki koşullardan bazıları için yararlı olabilir:

Artrit ve eklem ağrısı

Sindirim sorunları

Karaciğer sağlığı, detoksifikasyon  ve destek

İdrar yolu enfeksiyonları

Ayrıca, fitoöstrojenlerin, kardiyovasküler problemler, osteoporoz ve Alzheimer hastalığı gibi kronik hastalıklar üzerinde yararlı etkileri olduğu yönünde bazı kanıtlar vardır.

Araştırmacılar mide ülserinden sorumlu olan bakteri Helicobacter pylori'ye karşı etkili olduklarını bildirmişlerdir. 

Köpeklerde hipoadrenokortizmiveya Addison hastalığı biraz yaygındır, ancak az biliniyor. Addison'un klasik belirtileri, traş edildikte sonra  genellikle kendi başına geçen ishal veya mide bulantısı gelişen bir köpekte görülebilir. Addison tanısı konduğunda (ACTH stimülasyon testi ile) meyankökü potansiyel bir tedavidir.

Çoğu evcil hayvan meyan kökü sever çünkü doğal tatlıdır. Bazıları şekerin yaklaşık 50 katı kadar tatlı olduğunu söylüyor. Neyse ki, glisemik indeks üzerinde sıfırdır, bu yüzden hiçbir şeker kalori veya insülin etkisi yoktur! (4) Eğer evcil hayvanınız daha pahalıysa, özü periyodik olarak, küçük miktarlarda, tüketimi teşvik etmek için diğer bitkisel takviyelerle birleştirebilirsiniz. Eğer evcil hayvanınız meyankökünü seviyor ise, küçük miktarlarda aynı zamanda diğer bitkisel takviyelerin tüketimini teşvik etmek amacıyla kullanabilirsiniz. 

Dikkat: Vücudun stresi ve uygun bağışıklık fonksiyonunu yönetmesine yardımcı olan kortizol üretimini etkileyebilir. Bir meyan kökü metaboliti (GA), kortizolün inaktive edilmesinden sorumlu olan enzimi inhibe eder (11p-hidroksisteroid dehidrogenaz tip 2 olarak bilinir). Uzun süreli yüksek dozda meyan kökü özü kullanımı hipokalemi (potasyum eksikliği) ve ciddi hipertansiyon (yüksek tansiyon) sebep olabilir.Dozaj 


Rezene, anason veya meyankökü içeren evcil hayvan ürünleri genellikle kullanım talimatlarında istenilen dozajı belirtirler. Potansiyel ürüne bağlı olarak otun kendisi, tohumu, yaprağı veya uçucu yağ formunun kullanım dozu değişmektedir. Bu yüzden üreticinin talimatlarına uymak en iyisidir.


İnsan ürünü satın alıp evcil hayvanınız da kullanmak isterseniz.  Temel baz alınan insan vucut ağırlığı 68kg'dur bu oranda köpeğinizin ağırlığına göre dozajı ayarlayınız. Bu yöntem bitkileri ve diğer bitkisel ürünleri dozajlamak açısından iyi bir yoldur.


Referanslar

Yağların Kimyası Basitleştirilmiş David Stewart Ph.D., D.N.M.

Bütünleştirici Uçucu Yağlar Tıp Klavuzu, D. Gary Young ND

Pure Appl. Chem., Vol. 74, No. 7, s. 1199-1206, 2002

http://www.sugar-and-sweetener-guide.com/glycyrrhizin.html


https://www.dogsnaturallymagazine.com/anise-fennel-licorice-whats-the-difference/

Adresinden

(Türkçeye çevrilmiştir)

Bu kategoride ürün bulunamadı.