Barf'a İlk Adım

Barf'a İlk Adım

1. Hindi Göğüs Eti İle Başlayabilirsiniz
Köpeğinizin kuru mamasına çiğ et karıştırmanız önerilmez çünkü köpeğinizin kuru mamayı sindirdiği PH ile çiğ et için ihtiyacı olan ph seviyesi aynı değildir. Dolayısıyla karıştırmanız zararlı bakterilerin üremesine sebeb olacaktır. Muhakkak ki köpeğiniz bu bakteriler ile başa çıkma yeteneğine sahiptir ancak gıdaların sindirilme süresi iki katına çıkacak ve buda daha fazla zararlı bakterinin üremesine sebep olacaktır.

2. Bir Protein Kaynağı İle Başlayınız
Çiğ beslenme diyetine hazır olduğunuzu hissettiğinizde, Tavuk, Hindi veya Ördek gibi sadece bir protein ile başlamak en iyisidir. Bu proteini bir hafta boyunca verin eğer sindirim rahatsızlığı belirtisi yoksa, ikinci bir protein kaynağına geçebilirsiniz. 

3.Kalsiyum ve Fosforun Dengelenmesi
Bunu yapmak oldukça kolaydır. Tavuk boynunu güzel bir etli bir kemik olarak ele alırsanız diyetin üçte ikisinde kullanabilir, köpeğinizin diyetinin üçte birinde kalan kısmında sakatat veya organ etleri olması gerekir. Bunu dengelemek çok zor değildir ve her köpek yavrusu biraz farklı beslenme diyetine ihtiyaç duyabilir.

Kuru mama firmaları üreticilerinin söylediklerine rağmen kalsiyum ve fosforu dengelemek oldukça kolaydır. Sentetik ve toz halinde bulunan kalsiyumun atılması imkansızdır; bu nedenle evcil dostunuzda kalsiyum fazlalığı, kemiklerde bulunan kalsiyumdan ziyade sentetik ürünler ile alakalıdır.

4. Yavrularda Günde En Az Üç Defa Besleyiniz
Yavru köpeğinizin beslenmesini yaklaşık altı aya kadar günde üç altı aydan sonra isteğe göre günde iki kere veya bir kereye düşürülebilir. Bu özellikle küçük ırk köpekler için önemlidir. Aksi halde hipoglisemiye sebep olabilir.

5. Yetişkin Köpeklerinizde %2-%3 
Safkan bir cins köpeğiniz varsa bunu belirlemek daha kolaydır fakat genel olarak köpeğinizin vucut ağırlığının %2'si veya %3'ü oranında beslemeniz tavsiye edilir. Eğer bu oran sizi rahatlatmıyor ise vucut ağırlığının %10'u oranında besleyiniz ve tabiki yağ oranına dikkat etmenizi öneririz.

6. Aşırı Organ Beslenmesine Dikkat
Karaciğer ve diğer organ etleri daha önce hiç çiğ beslenmemiş köpeklerde ishale sebep olabilir. Yetişkin köpeğiniz veya yavru köpeğiniz çiğ beslenme konusunda yeni ise ciğer ve diğer organ etlerini öğünlerine yavaş yavaş ekleyiniz.

7.Takviyeleri Unutmayınız
Serbest gezen protein veya organik protein kullansanız bile çevremizin artık eskisi gibi doğal olmadığını aklınızdan çıkarmayınız. Köpeğinizin bazı takviyelere ihtiyacı olacağını unutmayın.
Göz önünde bulundurmanız gereken takviyeler;
Balık Yağı (Omega-3 yağı açısından önemli eğer protein kaynağı otçul değil ise)
Hindistan Cevizi Yağı (Anti-Bakteriyel ve Anti-Fungal)
Besleyici Otlar (Isirgan otu yonca, karahindiba yaprağı ve diğerleri)
Probiyotikler (Toprak esaslı ürünler en iyisidir ve  kirli işkembe probiyotiklerin ve sindirim enzimlerinin doğal kaynağıdır. 

8.Diğer Önemli Tavsiyeler
Köpeğinizin bol bol taze ve klorsuz su içtiğinden emin olun. Ayrıca bol temiz hava ve egzersiz olmazsa olmazlardandır.
Genç köpekler için sadece yürümek yerine eğitim ve oyunlar oynamak köpek eklem gelişimi için daha yararlı olacaktır. 

9.Sosyal Medyada Çiğ Beslenme Diyeti Topluluğuna Katılınız
https://www.facebook.com/groups/173752129748632/ Köpeklerde Çiğ Beslenme Grubu Türkiyenin en büyük sosyal çiğ beslenme topluğudur.
Bu grupta binlerce bu diyeti uygulayan insanla tanışma bilgi paylaşma ve çiğ beslenme diyeti hakkında tartışmalara katılma imkanına sahip olursunuz. Ayrıca grup dosyalarında gerekli bütün bilgilere ulaşma imkanına sahip olursunuz. Grubun kurucusu İzzet Bey'e Böyle bir grup kurduğu için teşekkürlerimizi sunarız.

Örnek Bir Diyet;
Kemikli Et  (diyetin% 50 ila % 65'i)

Hindi sırtı ve boynu

Tavuk sırtı ve boynu

Dana kaburga ve kuyrukları


Kas Etleri (diyetin% 35 ila %50'si)

Çeşitli hayvanlardan (kalp işkembe ve dil dahil)


Organ (Diyetin %10'u)

Karaciğer, böbrekler, dalak, beyin


Sürekli Tercih Edilmesi Gerekenler

Kabuklu yumurtalar

Kirli İşkembe 

Bütün hayvanlar (tavşan, bıldırcın vb.)

Ayrıca balıkları içerir, ancak balık türlerine göre civa maruziyeti nedeniyle bu miktar daha az tercih edilmelidir.


Takviye Atıştırmalıklar

Tavuk ayağı, Ördek ayağı, Domuz kulağı, Sığır kulağı, Domuz ayağı ve Soluk boruları (doğal olarak oluşan glukozamin ve kondroitin kaynağıdır)


Bu kategoride ürün bulunamadı.